In memoriam Mart Taevere

mart-londonis-2013

Reede õhtul lahkus meie hulgast mu isa Mart Taevere. 

Ta oli kümnete telesaadete ja dokumentaalfilmide autor, toimetaja ning režissöör. Tema elutööks oli inimeste lugude jutustamine ning seeläbi meie ühiskonna valupunktide mõtestamine. Tema jaoks oli iga inimese elu väärtuslik ja ta suhtus igaühesse inimlikult – olgu intervjueeritavaks president Lennart Meri või Pääskülas prügimäe serval elav kodutu. Ta püüdis uurida keerulisi ja ebamugavaid küsimusi – nagu näiteks narkomaania põhjused ning võimalikud lahendused. Ühes filmiarvustuses kirjeldati teda kui teravat, poleemilist, julgelt küsimusi tõstatavat intervjueerijat ning üldistusvõimelist sotsioloogi.

Mina jään igatsema eelkõige tema huumorimeelt, meie ühiseid saunaõhtuid suvilas ja suvepuhkusi Peipsi ääres.

Isa suri raske haiguse tagajärjel. Teda jäävad leinama abikaasa, lapsed, sugulased ja sõbrad. Ärasaatmine toimub laupäeval, 26. novembril kell 14.00 Rahumäe kalmistu kabelis.

Mart Taevere, 27. mai 1951 – 18. november 2016

  • Lõpetanud Tallinna 10. Keskkooli aastal 1969 ja Tartu Riikliku Ülikooli aastal 1978.
  • Tallinnfilmi kroonikatoimetaja ja režissöör aastatel 1978-1989.
  • Vabakutseline aastatel 1989-1993.
  • ETV toimetaja, režissöör ja saatejuht 1993-2005.
  • Vabakutseline aastatel 2005-2016.

Mõned tema filmid ja saated.

Eesti lood: Putukas ja Mõmmi (2007)

Film elust ja elamisest ühes Eesti üsna tavalises peres üsna tavalise aleviku serval. Ühe katuse all elavad 90-aastaseks saav ema Ireene, pensionieelikust perepoeg Elmu ja tema elukaaslane Maimu. Mida on teinud elu nendega ja mida on teinud nemad oma eluga? Kuidas elada, kui unistused upuvad alkoholi? Mis põhjusel, mis on tagajärg ja kes on süüdi? Elmu teab. Režissöör Mart Taevere, produtsent Mati Sepping. Tootja Estinfilm.

Vaata ERRi arhiivis.

Eesti lood: Unistaja (2004)

Film Viljar Anskost, kelle põhitööks on ravida haigeid ja kes ise nimetab ennast “ravikindlustamata isikute kliinilise vastuvõtu arstiks”. Ehk lühidalt –vaestearstiks. Millest aga unistab seda ennastsalgavat tööd tegev mees? Režissöör Mart Taevere, produtsent Jaan Kolberg. Tootja Studio Tristan.

Vaata ERRi arhiivis.

Teateid tegelikkusest: President Lennart Meri (1999)

Saade president Lennart Meri sünnipäevaks, tema ja ta tuttavate mõtted. Saate tegid: Mart Taevere, Anne Sverdlik, Meelis Kadastik, Jüri Vood, Henn Liiva, Jaak Nurm, Peeter Tobi, Rauno Kanne, Andres Lepasar.

Vaata ERRi arhiivis.

Sinine ja must ja valge (1991)

Meie sinimustvalge ajaloost sajandi tormituultes. Eesti rahvuslipu ajaloost räägivad Vabadussõja veteran Paul Porre, talupidaja Kusta Veskila, ehitusinsener Tõnis Jõgiaas, teadur Georg-Ilmar Madisson, veterinaar Paul Tagel, ajaloolane Artur Taska ja kirjanik Jaan Kross. Režissöör Mart Taevere, operaator Vallo Kepp, helirežissöör Jüri Sandre, helilooja Igor Garšnek.

Vaata ERRi arhiivis.

Dokfilmid “Ükskord algab aega” (1988), “Kaalukas panus” (1990), “Sinine ja must ja valge” (1991), “Artur Taska” 1991, “Risto” (1998, koos I. Kanguriga), “Tuul kõnnib seljataga” (1999), “Me ise ennast” (2001), “Valge tee” (2003), “Unistaja” (2004), “Teistmoodi tihane” (2004), “Putukas ja Mõmmi” (2007).

Saatesarjad “Teateid tegelikkusest” (ETV 1993-1999), “Avatud toimik” (ETV 1999-2004).

Kogu filmograafia.

Artikkel Eesti Päevalehes: Mart Taevere õigluse jahil (2003).

2 thoughts on “In memoriam Mart Taevere

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s